5 najpogostejših težav z mobilnimi telefoni

Mobilni telefoni so orodje sodobnega življenja saj nas povezujejo s svetom, povečujejo produktivnost in nas zabavajo. Kljub temu pa telefoni niso brez napak saj se uporabniki pogosto soočajo z različnimi težavami od strojnih okvar do programske napak. Poznavanje teh težav in načinov, kako jih odpraviti vam lahko prihrani čas, denar in slabo voljo. Tukaj je pet najpogostejših težav z mobilnimi telefoni in praktične rešitve.

razbit ekran na iphone telefonu

5 najpogostejših napak

Hitro praznjenje baterije

Ena najpogostejših težav pri uporabi mobilnih telefonov je hitro praznjenje baterije. To je pogosto posledica naravne obrabe baterije, a situacijo dodatno poslabšajo aplikacije, ki tečejo v ozadju, visoka svetlost zaslona, zastarela programska oprema ter pretirana uporaba obvestil in lokacijskih storitev. Življenjsko dobo baterije lahko podaljšate z nekaj preprostimi koraki:

  • Zmanjšajte svetlost zaslona ali vklopite prilagodljivo svetlost, ki se prilagodi okolici.
  • Zaprite aplikacije, ki jih ne uporabljate, in omejite dejavnosti v ozadju v nastavitvah.
  • Redno posodabljajte programsko opremo
  • Omejite potisna obvestila in izklopite lokacijske storitve za aplikacije, ki jih ne potrebujete.

Če kljub vsem ukrepom vaša baterija hitro izgublja kapaciteto je potem čas za zamenjavo. Obiščite zaupanja vreden servis, ki uporablja originalne ali kakovostne nadomestne dele.

Prekomerno segrevanje telefona

Telefoni se pogosto pregrevajo zaradi intenzivne uporabe, zahtevnih aplikacij ali dolgotrajne izpostavljenosti sončni svetlobi. Pregrevanje ne le poslabša delovanje naprave temveč tudi skrajša njeno življenjsko dobo in poškoduje notranje komponente. Tako lahko zmanjšate tveganje pregrevanja:

  • Izogibajte se dolgotrajni uporabi grafično zahtevnih aplikacij in igranja intenzivnih iger
  • Če je telefon vroč, odstranite ovitek, da omogočite boljše hlajenje. Ovitek lahko zadržuje toploto in oteži naravno hlajenje naprave.
  • Telefon hranite stran od neposredne sončne svetlobe, zlasti v vročih poletnih dneh saj visoka temperatura lahko povzroči resno škodo bateriji.
  • Ustavite aplikacije, ki jih ne uporabljate, da zmanjšate obremenitev procesorja in preprečite nepotrebno segrevanje.
  • Če Bluetooth, GPS ali Wi-Fi ne uporabljate, jih izklopite, ker vse te funkcije obremenjujejo napravo in povzročajo segrevanje.
zaščitno steklo na iphone telefonu

Razbit zaslon

Razbit zaslon je ena najpogostejših težav, ki se zgodi ob padcu telefona in v večini primerov vodi do resnejših posledic, kot so slaba odzivnost na dotik, možnost vdora vode in poškodbe notranjih komponent. Čeprav je takšna situacija frustrirajoča, obstaja več učinkovitih rešitev, ki lahko zmanjšajo škodo. Če se zaslon poškoduje, je prvi korak namestitev zaščitnega kaljenega stekla ali folije, ki bo dodatno zaščitila zaslon in ohranila uporabnost, dokler ne uredite popravila.

Za trajno rešitev pa je priporočljivo zamenjati zaslon pri pooblaščenem servisu, kjer boste zagotovili kakovostno popravilo in se izognili težavam, kot so napačna montaža ali izguba garancije. Da bi preprečili prihodnje poškodbe, razmislite o nakupu trpežnega zaščitnega ovitka z ojačanimi robovi, ki učinkovito ščiti napravo pred padci.

Neodziven zaslon

Neodziven zaslon na dotik je pogosta težava, ki lahko močno oteži uporabo telefona. Do tega lahko pride zaradi fizičnih poškodb, programskih napak ali umazanije na zaslonu. Na srečo obstajajo preprosti koraki za odpravo te težave. Začnite s ponovnim zagonom naprave, saj to pogosto odpravi začasne programske napake in osveži sistem. Če težava ostaja, očistite zaslon z mikrovlakensko krpo in nežnim čistilom za zaslone, da odstranite umazanijo in madeže, ki bi lahko ovirali delovanje.

Prav tako posodobite operacijski sistem in aplikacije saj lahko zastarela programska oprema vpliva na odzivnost zaslona. Če težava po teh korakih ni odpravljena je najbolje obiskati servis, kjer lahko strokovnjaki preverijo morebitne strojne poškodbe in zagotovijo hitro rešitev.

Težave s povezljivostjo (Wi-Fi, Bluetooth, mobilna omrežja)

Težave s povezljivostjo, kot so težave z Wi-Fi, Bluetoothom ali mobilnimi omrežji so pogoste in lahko otežijo vsakodnevno uporabo naprave. Do njih lahko pride zaradi napačnih nastavitev, strojnih napak ali motenj v omrežju. Vednar obstajajo preproste rešitve, ki pogosto hitro odpravijo težavo. Prvi korak je ponovni zagon naprave, saj lahko to odpravi začasne težave z omrežjem. Pri Wi-Fi povezavi izbrišite omrežje in ga znova povežite, pri Bluetoothu pa odstranite napravo in vzpostavite novo povezavo.

Koristen trik je tudi vklop in izklop letalskega načina, kar lahko hitro osveži povezave. Preverite ali je operacijski sistem telefona posodobljen saj posodobitve pogosto vsebujejo popravke za težave s povezljivostjo. Če težava vztraja lahko ponastavite omrežne nastavitve telefona, vendar upoštevajte, da bodo s tem izbrisana shranjena omrežja in naprave.

iphone mobilni telefono

Zamrznjene aplikacije

Na nekaterih telefonih se lahko določene aplikacije ali celo celoten telefon zrušijo ali zamrznejo. Te težave so posledica težav z združljivostjo, programskih napak ali pomanjkanja pomnilnika na napravi. Težavo lahko odpravite tako:

  • Ponovno zaženite telefon in znova odprite aplikacijo
  • Počistite predpomnilnik aplikacije ali jo ponovno namestite
  • Prepričajte se, da je operacijski sistem telefona posodobljen
  • Na iPhonih (iOS 8 ali novejši): Za ponovni zagon pritisnite gumb za povečanje glasnosti, nato gumb za zmanjšanje glasnosti, nato pa držite gumb za vklop, dokler se ne prikaže logotip Apple
  • Na telefonih Android: Držite gumba za vklop in zmanjšanje glasnosti, dokler se naprava ne ponovno zažene

Za konec

Večino težav z mobilnimi telefoni lahko rešite sami z enostavnimi koraki, kot so ponovni zagon naprave, posodobitev programske opreme ali čiščenje predpomnilnika, vendar so nekatere težave preveč kompleksne za domače reševanje. Težave, kot so trajne strojne okvare, težave s povezljivostjo ali razbit zaslon, zahtevajo strokovno intervencijo, da se izognete dodatnim poškodbam in zagotovite dolgoročno delovanje naprave.

Pravilno vzdrževanje, kot je redno posodabljanje operacijskega sistema, čiščenje naprave in previdna uporaba, lahko preprečijo številne pogoste težave. Če pa naletite na resnejšo okvaro se obrnite na zaupanja vreden servis, ki uporablja kakovostne nadomestne dele in zagotavlja strokovno diagnostiko ter popravila. Ne odlašajte z reševanjem težav, saj lahko hitra in pravilna reakcija vaši napravi podaljša življenjsko dobo in zagotovi brezskrbno uporabo v prihodnosti.