Kako prepoznati kvaliteten zbiralnik deževnice?

Zbiranje deževnice postaja vse bolj priljubljeno, saj omogoča pametno izrabo naravnih virov in hkrati prinaša občutne prihranke pri porabi pitne vode. S pravilno izbiro lahko zbiralnik deževnice zadovolji velik del gospodinjskih potreb ter hkrati prispeva k bolj trajnostni rabi virov.

Povprečna štiričlanska družina v Sloveniji letno porabi približno 220 kubičnih metrov vode. Za boljše razumevanje porabe vode je zanimivo pogledati globalne podatke. Strokovnjaki so ocenili, da človek za osnovne življenjske potrebe potrebuje med 18 in 22 litrov vode dnevno.

Povprečen prebivalec Afrike porabi okoli 22 litrov vode na dan, medtem ko Američan dnevno porabi kar 425 litrov. Španec povprečno porabi 250 litrov, Slovenec pa 150 litrov na dan, kar nas uvršča nekoliko pod evropsko povprečje.

Od teh 150 litrov povprečen Slovenec za pitje in kuhanje porabi le približno 3 litre, medtem ko gre preostanek za osebno higieno, splakovanje stranišča, pranje perila, pomivanje posode in zalivanje vrta.

Če živite v hiši lahko z vgradnjo zbiralnika za deževnico pokrijete kar 80 % teh potreb – od zalivanja vrta do pranja avtomobilov in splakovanja stranišč. To pomeni, da lahko prav toliko prihranite pri stroških pitne vode. Zanimiv je tudi podatek o naraščajočih stroških vode.

V zadnjih 20 letih se je cena vode dvignila za več kot 350 %, kar pomeni, da se bo njena cena verjetno še naprej povečevala. Za primerjavo, cena goriva se je v istem obdobju dvignila za približno 150 %.

Iz zgoraj naštetih razlogov postane vgradnja zbiralnika deževnice še toliko bolj smiselna – dolgoročno predstavlja investicijo v zmanjšanje stroškov in trajnostno rabo virov.

V podjetju Zagožen, kjer so strokovnjaki za vodovod in kanalizacijo, pojasnujejo, da se investicija v zbiralnik deževnice povrne v približno petih letih. Strošek vgradnje zbiralnika pa je pri novogradnji skoraj zanemarljiv.

Če se za ta korak odločimo kasneje gre za nekoliko večji poseg in posledično višjo naložbo, a se kljub temu na dolgi rok še vedno zelo izplača. Cena zbiralnika za deževnico podjetja Zagožen se razlikuje glede na velikost oziroma volumen zbiralnika. Za 2.000-litrski zbiralnik boste odšteli približno 850 EUR, če želite deževnico uporabljati še za zalivanje vrta, pranje avtomobila in splakovanje stranišča pa je potreben večji zbiralnik, ki stane od 2.000 EUR naprej.

Toda, kako prepoznati kakovosten zbiralnik deževnice in na kaj je treba biti pozoren pri nakupu?

Ključni dejavniki za zbiralnik deževnice

1. Kakovost materialov

Eden izmed najpomembnejših vidikov kakovostnega zbiralnika je material, iz katerega je izdelan. Zbiralnik deževnice iz polietilena je odlična izbira, saj ta material slovi po izjemni vzdržljivosti in dolgi življenjski dobi.

Polietilen je odporen proti temperaturnim spremembam, koroziji in UV-žarkom. Poleg tega so zbiralniki iz polietilena lažji, kar zmanjša stroške prevoza in vgradnje.

2. Nadzemni ali podzemni zbiralnik?

Pomembno je razmisliti, ali boste izbrali nadzemni ali podzemni zbiralnik. Nadzemni zbiralniki deževnice so običajno lažji za namestitev, vendar imajo podzemni zbiralniki več prednosti.

Voda v zbiralnikih je zaščitena pred sončno svetlobo in temperaturnimi nihanji. Stalna temperature vode, ki se giblje med 8 in 12 stopinjami Celzija, prepreči razvoj mikroorganizmov.

Prav tako so diskretno skriti in ne zasedajo dragocenega prostora na površini, ki ga lahko uporabite za druge namene.

3. Prava velikost

Velikost zbiralnika deževnice je odvisna od vaših potreb. Če nameravate deževnico uporabljati zgolj za zalivanje vrta, pranje avtomobila in splakovanje stranišč, bo zbiralnik s prostornino okoli 5.000 litrov dovolj.

Če pa načrtujete uporabo deževnice tudi za druge namene, boste potrebovali večji zbiralnik, npr. 12.000- ali celo 20.000-litrski. Pri izbiri velikosti ne pozabite upoštevati tudi velikosti strehe in količine padavin na vašem območju.

Zbiralnik deževnice lahko uporabljamo v različne namene

4. Enostavna vgradnja in vzdrževanje

Kakovosten zbiralnik mora omogočati enostavno vgradnjo in minimalno vzdrževanje. Podzemni zbiralniki, kot je na primer model zbiralnika deževnice AQUAstay FLAT, so zasnovani za hitro in preprosto vgradnjo – pri tej vgradnji je potreben nižji izkop.

5. Dodatna oprema

Pri izbiri zbiralnika lahko izbirate med različnimi priključki, obroči ali poviški. Podjetje Zagožen pa nudi tudi lasten filter za deževnico, ki preprečuje vnos listja in drugih nečistoč v zbiralnik.

6. Čas vgradnje: v času gradnje hiše ali kasneje?

Najbolj idealno je zbiralnik vgraditi že med gradnjo hiše, saj bo takrat proces vgradnje hitrejši in cenejši. Vendar pa je zbiralnik možno vgraditi tudi naknadno, kar je pogosta izbira tistih, ki želijo povečati samooskrbo z vodo.

Kvaliteten in inovativen zbiralnik deževnice Zagožen.

7. Prihranki pri uporabi deževnice

Z uporabo deževnice lahko bistveno zmanjšate stroške pitne vode – v nekaterih primerih celo za več kot 50 %. Deževnica je mehka voda, kar pomeni, da ne povzroča vodnega kamna v gospodinjskih napravah, kot so pralni stroji in grelniki vode, kar lahko podaljša njihovo življenjsko dobo in zmanjša stroške vzdrževanja.

8. Prihranki pri uporabi deževnice

Z uporabo deževnice lahko bistveno zmanjšate stroške pitne vode – v nekaterih primerih celo za več kot 50 %. Deževnica je mehka voda, kar pomeni, da ne povzroča vodnega kamna v gospodinjskih napravah, kot so pralni stroji in grelniki vode, kar lahko podaljša njihovo življenjsko dobo in zmanjša stroške vzdrževanja.

Ko se odločate za investicijo, kot je nakup zbiralnika deževnice, je ključno, da izberete zanesljivega in strokovno podkovanega partnerja. Pri podjetju Zagožen se že več kot 45 let posvečajo razvoju in izdelavi okolju prijaznih rešitev za urejanje podzemne infrastrukture.

Njihova tradicija in bogate izkušnje zagotavljajo razvoj vrhunskih rešitev za svoje stranke, ki jim vsa ta leta izkazujejo dolgotrajno zadovoljstvo .

Z izbiro podjetja Zagožen dobite partnerja, ki se bo zavezal k temu, da bo vaš zbiralnik deževnice dolgoročna in učinkovita rešitev.