Bolečine v križu so eden od najpogostejših razlogov za obisk zdravnika, prizadenejo pa približno 80 % ljudi vsaj enkrat v življenju. Kljub pogostosti tega zdravstvenega stanja pa zdravljenje bolečin v križu pogosto ostaja zahtevno, predvsem ko gre za kronične težave, povezane s poškodbami ali degenerativnimi spremembami hrbtenice. Med najbolj pogostimi vzroki bolečin v križu so hernija diska, spinalna stenoza, spondilolisteza in degenerativne spremembe medvretenčnih ploščic. Običajno se zdravljenje začne konzervativno, vendar v primerih, kjer bolečina ne popusti, mnogi pacienti pristanejo na operaciji hrbtenice. O tem si lahko preberete več na magus.si.

V zadnjih letih se kot obetavna alternativa tradicionalnim operacijam hrbtenice pojavlja terapija z matičnimi celicami. V tem zapisu bomo raziskali, kaj povzroča bolečine v križu in kaj pri tem pomaga (več na magus.si). Izvedeli boste tudi, kdaj je operacija nujna. Preučili bomo tudi učinkovitost tradicionalnih operacij hrbtenice in spoznali prednosti ter tveganja teh posegov. Nato bomo natančneje predstavili terapijo z matičnimi celicami kot manj invazivno alternativo, razložili, kako poteka ta način zdravljenja, ter predstavili trenutne dokaze o njeni učinkovitosti. Cilj je bralcem pomagati razumeti, ali lahko matične celice dejansko nadomestijo tradicionalne operacije hrbtenice ali pa gre zgolj za obetaven nov pristop.
Kaj povzroča bolečine v križu in kdaj je potrebna operacija hrbtenice?
Bolečine v križu nastanejo iz različnih vzrokov. Najpogostejši razlogi za bolečine so degenerativne spremembe hrbtenice, kot so hernija diska, degenerativna bolezen medvretenčnih ploščic, spinalna stenoza, in spondilolisteza.
Najpogostejši vzroki za bolečine v križu:
- Hernija diska nastane, ko se medvretenčna ploščica poškoduje in jedro diska uide skozi zunanji ovoj, kar povzroči pritisk na živce. Simptomi vključujejo ostro bolečino, odrevenelost ali šibkost v nogah.
- Spinalna stenoza pomeni zožitev hrbteničnega kanala, ki lahko pritiska na hrbtenjačo in živčne korenine, povzroča bolečino, slabšo mobilnost in mravljinčenje.
- Spondilolisteza je zdrs vretenca naprej glede na spodnje vretence, kar lahko povzroča kronično bolečino, ki se poslabša pri hoji ali stoječem položaju.
- Degenerativne spremembe medvretenčnih ploščic povzročajo kronične bolečine zaradi obrabe hrustanca med vretenci.

Kdaj je operacija nujna?
Čeprav večina bolečin v križu popusti s konzervativnim zdravljenjem, kot so vaje, fizioterapija ali protibolečinska zdravila, je v določenih primerih operacija hrbtenice edina učinkovita rešitev. To velja predvsem, kadar se pojavijo nevrološki simptomi, kot so izguba občutka, motnje v hoji, huda bolečina, ki se ne odziva na zdravila, ali celo oslabelost nog. Na straneh podjetja Magus boste o tem izvedeli več.
Približno 10 % vseh primerov kroničnih bolečin v križu se na koncu zdravi operativno. Pomembno je poudariti, da se operacija običajno priporoči le, če druge možnosti zdravljenja niso prinesle zadovoljivih rezultatov.
Kako učinkovita je tradicionalna operacija hrbtenice pri zdravljenju bolečin v križu?
Tradicionalna operacija hrbtenice je dolgo veljala za zlati standard zdravljenja pri hudih bolečinah v križu, predvsem pri primerih, kot je hernija diska ali spinalna stenoza. Najpogostejše vrste operacij vključujejo diskektomijo, laminektomijo in spinalno fuzijo.
Stopnje uspešnosti operacij hrbtenice:
Po raziskavi, opravljeni v priznani ameriški bolnišnici za posebne operativne posege (Hospital for Special Surgery), je približno 89 % pacientov, ki opravijo operacijo hrbtenice, po 12 mesecih poročalo o bistvenem izboljšanju bolečin in splošne kakovosti življenja.
Tveganja tradicionalnih operacij hrbtenice:
Kljub visoki stopnji uspešnosti operacij pa imajo tovrstni posegi tudi določena tveganja in slabosti. Ena izmed največjih težav je sindrom neuspešne operacije hrbtenice (FBSS), ki se pojavi pri približno 20 do 40 % pacientov, pri katerih bolečina ostaja prisotna tudi po operaciji.
Dodatna tveganja vključujejo okužbe, poškodbe živcev, brazgotinjenje, težave pri zaraščanju kosti (v primeru spinalne fuzije) in dolgotrajno rehabilitacijo.

Sindrom neuspešne operacije hrbtenice (FBSS):
Sindrom FBSS označuje stanje, ko operacija ne doseže želenega rezultata in pacient še vedno trpi zaradi hudih bolečin ali celo dodatnih težav zaradi zapletov operacije. To pogosto vodi v nadaljnje posege ali kronično jemanje močnih protibolečinskih zdravil.
Kaj je terapija z matičnimi celicami in kako deluje pri bolečinah v križu?
Terapija z matičnimi celicami je regenerativna metoda zdravljenja, ki temelji na uporabi pacientovih lastnih celic za obnovo poškodovanega tkiva. Pri bolečinah v križu se najpogosteje uporabljajo mezenhimske matične celice (MSCs), ki imajo izrazito sposobnost regeneracije hrustanca in vezivnega tkiva.
Kako poteka terapija z matičnimi celicami?
Terapija poteka v treh glavnih korakih:
- Odvzem matičnih celic: Celice se običajno pridobijo iz kostnega mozga (najpogosteje iz medenične kosti) ali iz maščobnega tkiva pacienta.
- Priprava matičnih celic: Po odvzemu se celice pripravijo v laboratoriju, kjer se koncentrirajo in pripravijo za injiciranje.
- Injekcija matičnih celic: Celice se nato injicirajo neposredno v poškodovano področje hrbtenice, pogosto v medvretenčno ploščico ali prizadet sklep.
Ta postopek je minimalno invaziven in se izvaja ambulantno, kar pomeni, da pacient lahko običajno že isti dan zapusti zdravstveno ustanovo.
Kakšna je uspešnost terapije z matičnimi celicami v primerjavi s tradicionalnimi operacijami hrbtenice?

Primerjava terapije z matičnimi celicami in tradicionalnih operacij hrbtenice je v zadnjih letih zelo aktualna, predvsem zato, ker pacienti iščejo učinkovite, a manj invazivne metode zdravljenja. Obe metodi ponujata prednosti in slabosti, zato je pomembno jasno razumeti, kaj kažejo raziskave. Še več o tem lahko preberete na magus.si.
Primerjava učinkovitosti terapije z matičnimi celicami in operacije hrbtenice
Študija iz leta 2020, objavljena v reviji Stem Cells International, je pokazala, da je 69 % pacientov, ki so prejeli terapijo z matičnimi celicami v medvretenčne ploščice, občutilo vsaj 50-odstotno zmanjšanje bolečine v križu v obdobju 12 mesecev. Primerljivo obdobje spremljanja po operaciji hrbtenice je pokazalo približno 89 % uspešnost, kar na prvi pogled kaže večjo učinkovitost operativnega pristopa.
Kljub temu pa so ključne razlike v stopnji tveganja, času okrevanja in dolgoročnih učinkih teh dveh metod. Operacije hrbtenice, čeprav učinkovite, pogosto spremljajo visoka tveganja za zaplete, kot so poškodbe živcev, okužbe, brazgotinjenje, ali sindrom neuspešne operacije hrbtenice (FBSS). Nasprotno pa ima terapija z matičnimi celicami znatno manjše tveganje za zaplete, kar je za mnoge paciente ključno pri odločitvi o zdravljenju.
Prednosti terapije z matičnimi celicami pred operacijo
Glavna prednost terapije z matičnimi celicami je njena minimalna invazivnost. Poseg običajno ne zahteva splošne anestezije, kar zmanjšuje tveganja za splošne kirurške zaplete, kot so krvavitve ali okužbe. Po terapiji z matičnimi celicami se pacienti pogosto vrnejo k običajnim aktivnostim že v nekaj dneh, medtem ko okrevanje po tradicionalnih operacijah hrbtenice običajno traja več mesecev.
Druga pomembna prednost je potencial matičnih celic za obnovo oziroma regeneracijo poškodovanih tkiv. Tradicionalna operacija hrbtenice običajno odstrani ali fiksira poškodovane dele, ne da bi pri tem obnovila naravno strukturo. Matične celice pa imajo sposobnost spodbujanja naravnih regenerativnih procesov, kar lahko dolgoročno prispeva k boljši gibljivosti in manj bolečin.
Katere druge nekirurške možnosti zdravljenja bolečine v križu obstajajo?
Poleg terapije z matičnimi celicami in tradicionalnih operacij obstaja še nekaj drugih učinkovitih nekirurških možnosti zdravljenja bolečin v križu. Te vključujejo različne oblike fizioterapije, alternativne metode zdravljenja, kot sta akupunktura in magnetna terapija, ter zdravljenje z zdravili.
Magnetna terapija za zdravljenje bolečin v križu

Magnetoterapija (pulzirajoča elektromagnetna terapija – PEMF) je neinvazivna metoda, ki temelji na uporabi magnetnih polj za zmanjšanje bolečin in spodbujanje celjenja tkiv. Študija, objavljena v reviji Pain Research and Management leta 2022, je pokazala, da je kar 72 % pacientov z zmernimi do hudimi kroničnimi bolečinami v križu občutilo pomembno zmanjšanje bolečin po šestih tednih redne uporabe magnetne terapije (Pain Research and Management, 2022). Ta terapija deluje tako, da izboljšuje lokalno prekrvavitev, zmanjšuje vnetje in pospešuje regeneracijo poškodovanih tkiv. Podrobnejše informacije o tej metodi lahko najdete na straneh podjetja Magus.
Druge učinkovite nekirurške metode
Med druge uspešne nekirurške metode, ki se uporabljajo pri zdravljenju bolečin v križu, sodijo še:
- Fizioterapija: Osredotoča se na krepitev mišic hrbta in trebušnih mišic, izboljšanje gibljivosti ter zmanjševanje napetosti v mišicah.
- Akupunktura: Deluje na principu stimulacije akupunkturnih točk, kar lahko zmanjša vnetje in bolečino ter izboljša splošno počutje.
- Zdravljenje z zdravili: Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID), mišični relaksanti ali v nekaterih primerih močnejši analgetiki, kot so opioidi.
Ali je terapija z matičnimi celicami res prihodnost zdravljenja bolečin v križu?
Terapija z matičnimi celicami trenutno predstavlja eno najhitreje rastočih področij v medicini, še posebej v regenerativni ortopediji. Zaradi svoje sposobnosti, da spodbuja regeneracijo naravnih tkiv, je pritegnila veliko pozornosti raziskovalcev, zdravnikov in pacientov.
Izzivi in prihodnost zdravljenja z matičnimi celicami
Kljub obetavnim rezultatom številnih študij je terapija z matičnimi celicami še vedno relativno nova metoda, kar pomeni, da so potrebne nadaljnje raziskave, predvsem dolgoročnih učinkov. Ena od pomembnih raziskovalnih nalog je določiti optimalno vrsto in koncentracijo matičnih celic za posamezne diagnoze.
Dodatna ovira je tudi visoka cena terapije z matičnimi celicami, ki trenutno omejuje dostopnost širšemu krogu pacientov. Kljub temu pa trendi kažejo, da bodo cene v prihodnosti, z napredkom tehnologije, postale bolj dostopne.
Čeprav je terapija z matičnimi celicami obetavna, za zdaj še ne more v celoti nadomestiti tradicionalnih operacij hrbtenice. Lahko pa postane pomembna alternativna metoda ali vsaj pomemben del integrativnega pristopa k zdravljenju kroničnih bolečin v križu.
Zaključek
Bolečine v križu predstavljajo kompleksen izziv, kjer se učinkovitost zdravljenja razlikuje glede na vzrok bolečine in individualne značilnosti pacienta. Čeprav tradicionalne operacije ostajajo standard za določene primere, terapija z matičnimi celicami ponuja izjemno zanimivo in potencialno zelo učinkovito alternativo, ki jo bodo verjetno vedno pogosteje uporabljali v prihodnosti. Pacienti, ki iščejo manj invazivno zdravljenje, lahko že danes resno razmislijo o tej možnosti, vendar naj svojo odločitev vedno sprejmejo po temeljitem posvetu s strokovnjaki.
Dodatno branje: