Otroški avtosedeži so najpomembnejša oprema za vožnjo z otroki v avtomobilu. Varnostni aspekti otroških avtosedežev so izjemnega pomena, saj so narejeni z namenom, da zagotovijo varnost otrok v primeru prometne nesreče.
V tem članku bomo govorili o varnosti avtosedežev, standardih, skupinah avtosedežev in načinih kako varno uporabiti otroški avtosedež.
Varnost avtosedežev
Kvalitetni otroški sedeži so zasnovani z namenom, da otroci v njih potujejo v avtomobilu varno in udobno. Za zagotovitev varnosti otrok je pomembno, da je avtosedež nameščen pravilno in da otrok uporablja ustrezen avtosedež glede na svojo starost, težo in višino.
Nekateri izmed najpomembnejših varnostnih funkcij otroških avtosedežev so naslednje:
Pasovi na avtosedežu držijo otroka varno na sedežu in zmanjšujejo možnost poškodb v primeru nesreče.
Stranice avtosedeža zagotavljajo zaščito za glavo in vrat otroka ter zmanjšujejo možnost poškodb ob morebitnem stranskem trku.
Varovalo (če ga avtosedež ima) je nameščeno na prednji strani avtosedeža in zagotavlja, da se otrok ne more premikati preveč, kar zmanjšuje možnost poškodb ob trku. A pazite. Iz izkušenj staršev vas opozarjam, da je to varovalo lahko dvorezen meč. Po eni strani bistveno izboljša vernost. Po drugi strani pa bistveno poveča tveganje, da otrok v takem avtosedežu ne bo hotel biti.
Standardi avtosedežev
Otroški avtosedeži morajo izpolnjevati stroge varnostne standarde, da se zagotovi, da so varni za uporabo. V Evropi morajo vsi otroški avtosedeži izpolnjevati standard ECE R44/04 ali ECE R129 (i-Size).
Standardi ECE R44/04 so bili prvič uvedeni leta 1982 in se uporabljajo za klasifikacijo avtosedežev glede na težo otroka.
Standard ECE R129 (i-Size) je bil uveden leta 2013 in se uporablja za klasifikacijo avtosedežev glede na višino otroka.
Standardi zagotavljajo, da so avtosedeži varni za uporabo in da izpolnjujejo določene standarde glede naštetih varnostnih funkcij, kot so naramnice, varovalo, varnostni pas, stranice školjka.
Skupine avtosedežev
Otroški avtosedeži so razdeljeni v skupine glede na težo ali višino otroka. Nekatere skupine so kombinirane, kar pomeni, da se lahko otroški avtosedež uporablja v različnih skupinah.
- Skupina 0: Otroci, ki tehtajo manj kot 10 kg, uporabljajo avtosedeže, ki so nameščeni v nasprotni smeri vožnje. Ta skupina vključuje tudi košare, ki se uporabljajo za novorojenčke.
- Skupina 0+: Otroci, ki tehtajo manj kot 13 kg, uporabljajo avtosedeže, ki so nameščeni v nasprotni smeri vožnje.
- Skupina 1: Otroci, ki tehtajo med 9 in 18 kg, uporabljajo avtosedeže, ki so nameščeni v smeri vožnje.
- Skupina 2: Otroci, ki tehtajo med 15 in 25 kg, uporabljajo avtosedeže, ki so nameščeni v smeri vožnje.
- Skupina 3: Otroci, ki tehtajo med 22 in 36 kg, uporabljajo avtosedeže, ki so nameščeni v smeri vožnje.
Po i-Size normativih pa se sedeži delijo glede na višino otroka in sicer:
- i-Size do 105 cm (približno od rojstva do 4 let): Ti otroški avtosedeži so zasnovani tako, da otroka prevažajo obrnjenega nazaj. Nekateri modeli omogočajo obračanje naprej, ko otrok doseže 15 mesecev, vendar je priporočljivo, da se otrok vozi obrnjen nazaj, kolikor je to mogoče.
- i-Size 100-150 cm (približno od 4 do 12 let): Ti sedeži so znani tudi kot “booster” sedeži. Namenjeni so otrokom, ki so preveliki za prve sedeže, vendar še vedno potrebujejo podlogo, da bi lahko pravilno uporabljali varnostni pas.
Je pa potrebno pri vsakem avtosedežu preveriti za kakšno težo in / ali višino otroka je. Med različnimi blagovnimi znamkami so lahko skupine drugačne.
Kombinirani avtosedeži
Nekateri avtosedeži so zasnovani tako, da jih lahko uporabljate v več skupinah hkrati. Ti avtosedeži lahko rastejo skupaj z otrokom in so običajno nekoliko dražji kot klasični avtosedeži.
Kako varno uporabiti otroški avtosedež?
Pravilna uporaba otroškega avtosedeža je ključna za zagotavljanje varnosti otroka med vožnjo. Pri uporabi otroškega avtosedeža je treba upoštevati spodnje smernice.
Otroški avtosedež mora biti pravilno nameščen v vozilu in pritrjen s pomočjo varnostnega pasu ali Isofix sistema. Pred nakupom avtosedeža preverite ali je združljiv z vašim avtomobilom.
Otroka je treba pravilno namestiti v avtosedež tako, da so naramnice in varovalo (če ga ima) pravilno nastavljeni. Naramnice morajo biti nastavljene tako, da se lepo prilegajo otrokovemu telesu, ne smejo biti pretesne ali preveč ohlapne. Varovalo mora biti pravilno nameščeno in nastavljeno tako, da se tesno prilega otrokovemu telesu.
Uporabljajte samo avtosedež, ki ustreza otrokovim meram in teži. Uporabite avtosedež, ki ustreza skupini, v kateri se nahaja vaš otrok.
Varnostni pas mora biti vedno pravilno uporabljen in pritrjen, naramnice in varovalo morajo biti nastavljene pravilno in skladno s proizvajalčevimi navodili.
Pred vsako vožnjo preverite ali je avtosedež pravilno nameščen in pritrjen v vozilu ter ali so naramnice in varovalo pravilno nastavljeni.
Izogibajte se namestitvi na sprednjem sedežu: Otroškega avtosedeža ne nameščajte na sprednji sedež, če ima vaš avtomobil zračno blazino. Če bi se v primeru trka zračna blazina aktivirala bi otrok utrpel hude poškodbe.
Izogibajte se rabljenim avtosedežem: Rabljeni otroški avtosedeži niso vedno najboljša izbira, saj so lahko stari, poškodovani ali neustrezni. Vedno izberite nov avtosedež in preverite ali ima ustrezne certifikate in oznake.
Kako najbolje poskrbeti za varnost?
Pomembno je, da izberete pravi avtosedež glede na težo in velikost otroka ter da ga pravilno namestite in pravilno uporabljate. Vedno preverite ali avtosedež ustreza ustreznim standardom in ima ustrezne certifikate ter oznake. Samo z uporabo otroškega avtosedeža, pravilno namestitvijo in pravilno uporabo boste zagotovili, da se bo vaš otrok varno vozil in da boste zmanjšali tveganje za morebitne poškodbe v primeru prometne nesreče.
Sorodni članek – zdravjenarava.si